Detective Comics #973 İnceleme

Yazar: James Tynion IV
Çizer/Renklendiren: Martin Morazzo, Jason Wright
Yayımcı: DC Comics

Detective Comics 973, Fall of the Batmen hikayesinin son sayısı. Gelecekten gelen eli kanlı Tim Drake, kendi davasında haklı mıydı yoksa haksız mıydı? Bu sayı ile birlikte bu soruya cevap bulmaya çalışıyoruz.

Clayface, Belfry’deki kaynaklara da ulaşım sağlayınca devasa bir boyuta gelerek, Gotham’da yıkıma başlıyor. Ve bu tam olarak da First Victim’in istediği şey. Çünkü sokaklar Batman’i ve mini ordusunu istemeyen insanlarla dolu bir halde. Zaten manipüle olmaya çok müsait olan Gotham halkına, gerekli olan gazı vererek herkesi sokaklara döken First Victim, Clayface’in yapacağı yıkım ile birlikte artık Batman’in gerçek yüzünü herkesin görmesini istiyor. Clayface gibi biri ile işbirliği halinde olduğunu görmelerini istiyor.

Batwoman‘ın babasından aldığı silahı Clayface üzerinde kullanıp kullanmayacağı bu sayının en büyük merak unsuruydu benim açımdan. Eğer kullanırsa eli kanlı Tim Drake’in dediklerinin doğru çıkma ihtimali oluyordu. Ben de bu nedenden dolayı ve de Cass’in Clayface ile olan arkadaşlık ilişkisinden dolayı kullanmayacağını düşündüm. Çünkü, Cass olayı halledecek gibi durmuştu fakat Batwoman’ın ani davranışı beni şaşırtmayı başardı. Bu bekleyişi her ne kadar ucuz bir cliffhanger olarak görsem de, son sayfa yine de beni etkilemeyi başardı.

Clayface’in, Batman’in takımında olması ve bunu insanlarının bilmemesinin ileride sorun çıkaracağı kesindi. Bu konunun da seri daha fazla ilerlemeden şimdi ele alınmış olması güzel. Clayface gerçekten takımın bir parçası olabilecek mi? Her ne kadar özünde iyi bir olsa dahi kendine ne kadar hakim olabilecek ve halkın buna tepkisi ne olacak? Bu tepkiler ile nasıl başa çıkılacak? Bu soruların önümüzdeki sayılarda cevap bulacak olması açısından hikayeyi genel olarak beğendim.

Bir paragrafı da Anarky için açmak istiyorum. First Victim ile kurdukları ortaklığın bu şekilde sona ermiş olmasını çok beğendim. İdealist kişiliğinden ödün vermeyerek gerekli hamleyi yapması ve First Victim’i alt etmesi güzeldi. Bununla ilgili tek şikayetim bunu nasıl başardığını çok açık bir şekilde göstermemeleri oldu.

Hikayenin final sayısı olarak yeteri kadar aksiyon olması hoşuma gitti. Batman ve ekibi açısından işlerin nasıl gideceğini oldukça merak ediyorum. Önümüzdeki hafta Annual sayısı çıkacağı için hikayenin devamı için üç hafta bekleyeceğiz.

Çizer ve renklendiren bu sayıda değişmiş ve iyi olmuş. Bu serinin başından beri görsellik olarak kötü diyebileceğim bir sayıya rastlamadım fakat yeni ekibi çok beğendim. Clayface’in yer aldığı çift sayfalar harika olmuş. Son sayfa ise (BLAM!) harika olmuş diyebilirim.

Genel olarak, Detective Comics 973, hikayeyi güzel bir şekilde noktalıyor ve devamı için sizi meraklandırıyor. Daha fazla Clayface istiyorsanız bu sayıyı okumanızı tavsiye ederim.

Not: 3.5/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 03:41