Bir Garip Yeşilçam: Superman Dönüyor!

turkish-superman-2 (1)

”O bir uçak,o bir uçan spagetti, o bir Süperman. Hayır o Tayfun.”

Film Kripton gezegeninin yok olması ve bizim Tayfun’u dünyaya gönderdiklerini anlatarak başlıyor. Filmin kopmaya başladığı yerler ise henüz daha başları. Tayfun’u bulan anne ve babası, Tayfun’u , roket gibi bir araçta baş ucunda yeşil bir yeşil taşla bulduklarını söylüyor. Tamam bunda ne var işte Kriptonit taşı diyebilirsin. Fakat annenin dantele sarılı şekilde taşı vermesi tam bir komedi…

Taşı alan tayfun içeri geçer ve taş onunla konuşur.

1456318495_37749

”Bu taş senin ışığın olacak. Onu takip et evladım…”

Tayfun evi terk ederken annesinin karnı acıkır diye yolluk yapması bizim Türk Süperman Tayfun’un ailesinden beklenecek hareketler. Neyse sonunda bizim Tayfun bir mağaraya gelir ve ne mi olur ?

Peki kim bu Süperman?

1456318591_76952

”Sensin evladım… sen Süpermenlerin sonuncusun. sende Hz. Süleyman’ın sabrı, Merkür’ün hızı, Zeus’un kudreti, Atlas’ın fazileti var.”

Tayfun biz seni Süperman biliyorduk. Fakat sen Shazam çıkmışsın. Cidden kim bu Süperman, Kripton Reyiz söyle bize.

Peki, bu Tayfun’un işi yok mu, evlenmek istediği kişi, evinin reyizi olmak istemiyor mu ? Nasıl Türk Süpermen bu derseniz. Merak etmeyin onlarda var. Tayfun, Dünya gazetesinde gazeteci olarak çalışmaktadır. Burada sevdiği bir kız vardır, Alev adında.

Filmin kötü adamına gelirsek, amacı sadece kritonit taşı ele geçirmek ve sadece kripton taşıyla çalışan makineyi kullanmaktır. Bu makine kriptonit taşını düzgünce koyup, güneş ışığını da içinden geçirip, ışığın değdiği yeri altına çevirmesine yaramaktadır.

Bizim Tayfun’u aksiyonda ilk olarak gördüğümüz sahneler ise sevdiği kadın Alev’i, kötü adamların elinden kurtardığı sahnelerdir. Biraz ileriki sahnelerde ise bizim Tayfun yapacağını yapar. X-ray güçleri ile bir kadının iç çamaşırlarına bakar. Böyle de izleyicilere yönelik hareketler vardır filmin.

hqdefault

Hey Tayfun, sana kurşun işlemesin ama bir sandalye darbesi ile bayıl ve giyotin bir bıçak seni kesmesin ey gidi Tayfun ey… Daha bununla kalmıyor. Yine Alev’i kaçıranları takip eden Tayfun uçmak yerine Mercedes marka aracınla takip ediyor.

turkish-superman-1

Baktılar bizim Tayfun’a sandalye işliyor taşı da at tabi…

Yine Alev kötü adamların eline düşer. Bizim aşık Tayfun’da yine peşine. Alevi kurtarmak için artık kendi kimliğini de ifşa eder bizim Tayfun.

1456318737_47483

”Alev sana bir sır vermem gerek. Benim memleketim Kriptonit taşının geldiği yer. Bu taştan uzak durmam gerek. Bu taş benim gücümü,cesareti ve hızımı elimden alıyor.”

Bizimki büyük sırını açıkladıktan sonra Alev’in babasını kötülerin elinden kurtarmaya gider. Kötülerin elinden Bizim Alev’in babasını kurtaran Tayfun, Ekrem Luthorun peşine düşer. Ekrem’i içeri atan Tayfun memleketi Kripton’u aramaya çıkmasıyla film biter.

Sonuç olarak çok absürt ve komik bir film çıkmış ortaya.Benim gibi işsiz kişiler filme bakabilir.

Filmin kendisi kadar müzikleri de efsanedir. John Williams’ın Superman filmi için yaptığı eser ve Monty Norman tarafından bestelenen 60’ların James Bond müziklerini içermektedir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 2 Mayıs 2019 — 21:23