UÇAN SPAGETTİ

Evrenin sonuna doğru!

Bakmaya Değer mi: Berserk

Kentarou Miura tarafından yazılan ve çizilen Berserk serisi ilk olarak 1989 senesinde çıkmıştır ve hala devam etmektedir. Ayrıca 1997 yapımı ”Golden Age” hikayesini anlatan 25 bölümlük bir anime serisi, yine aynı hikayeyi konu alan 2012 ve 2013 senelerinde çıkmış bir üçleme film ve son olarak 2016 ve 2017 yıllarında çıkmış anime serileri vardır. Fakat bu anime serilerini izlemenizi önermem mangasındaki o havadan uzak, bol ve kötü cgı ile yapılmış seriler. Belki Golden Age hikayesini konu alan 1997 yılında yapılmış anime serisini ve 2012-2013 yapımı olan filmleri izleyebilirsiniz.

1489246547-berserk-manga

Kara Kılıç Ustası Guts

Konusu

Guts doğduğu andan itibaren başı şansızlıklardan ve kederden uzak durmayan birisidir. Yaşadığı olaylar sonucu güvendiği tek şey kılıcı olan Guts sonunda kendisine ait bir yer bulsa da elindekileri kaybetmesi sonucunda intikam arayışına girer.

Berserk Evreni

İskandinav mitolojisi, Kabala, Nietzsche ve tarihte yaşanmış olaylardan esinlenen Kentarou Miura; Orta çağ Avrupa’sına benzer, fantastik ögeler ile harmanlanmış, karanlık bir evren yaratmıştır.

Kentarou Miura’nın Sanatı

Berserk serisinin zamanla çizimleri değişse de sanatsal anlamda  her zaman başarılı olmuş bir seridir. Olabildiğince karanlık ve vahşi çizimlere sahip olan Kentarou Miura, çizimlerinde sık sık simgelere de önem vermiştir. Kendi oluşturduğu kompozisyonlar dışında Gustave Dore, Hieronymous Bosch ve M.C. Escher gibi sanatçılardan etkilenmiştir.

3-Berserk-and-Doré-1-web1.jpg

                                                        Gustave Doré – La Confusion des langues (sağdaki resim)

 

 Neden Berserk Okumalıyım?

Evet temel olayları anlatırken spoiler vermekten kaçındım şimdi isterseniz bu seriyi neden okumanız gerektiğine geçelim. Tabi ki mümkün olduğunca spoilersız bir şekilde.

Uyarı! Berserk serisi her yaş grubu ve hassas kişiler için uygun değildir.  Seri boyunca bolca cinsel öge, şiddet ve rahatsız edici durumlar bulunmaktadır. Gerçi günümüz Türkiye’sinde çoğumuzun kanıksadığı durumlar olsa da bu durumları göze alıyorsanız başlayabilirsiniz.

Berserk serisi; sağlam bir evren üstüne inşa edilmiş, iyi bir kurgu ve sağlam karakter dizaynları ile öne çıkıyor. Orta çağ Avrupa’sının üstüne mitolojik ve fantastik ögeleri oturtması ve üstüne buna uygun sağlam işlenen karakterleri ile günümüz dünyasının popüler televizyon serisi olan Taht Oyunlarına benzetebiliriz. Özellikle ana karakterimiz Guts ve Griffith çok iyi işleniyor. Kentarou Miura bu işleyişi iyi yapmasının nedeni ise iki karakter arasında düalist bir yaklaşım takınmasıdır. İkisi arasında ki farkı çizimleriyle de destekliyor; örneğin Guts daha karanlık tonlarda çizilirken Griffith ise daha aydınlıktır tonlarda çiziliyor. Fakat bu farklara rağmen iki karakterimizde aslında temel olarak benzerdir. Bu yüzden iki karakteri sevsek de nefret etsek de motivasyonlarını anlayabiliyoruz. Karakterler bunlar ile bitmiyor daha bir çok gerek görünümü gerek işlenişi ile bir çok harika karakter barındırmakta.

33.png

                                                                   Guts Org katlederken

Bu ana etkenler dışında eminim resimleri gören herkesi ilk başta atmosferi ve şiddetli aksiyonu çekiyor. Bu konuda görebileceğiniz en iyi serilerden biri diyebilirim. Sert ve şiddetli dövüş sahnelerinin yanında arka plandaki çizimleriyle büyük bir haz yaşatıyor. Her sayfanın dolu dolu olduğunu, aksiyon sahnelerinde bile neredeyse boşa çizilmiş bir çizgi bile olmadığını söyleyebilirim.

Okurken en hoşuma giden beni bağlayan kısımlar ise Guts ne kadar öfkeli ve vahşi bir karakter olsa da aslında iyi bir insan olması. Doğduğu zamandan beri iyi yaşam süremeyen, tam istediği yaşama kavuşmak üzereyken elinden alınmasıyla intikam için çıktığı yolda  yavaş yavaş olmak istediği adama doğru ilerlemesi; Guts’ı benim için en sevdiğim kurgusal karakterlerden birisi yaptı. Her halde ilk kez bir kurgusal karakterin mutlu olmasını istiyorum. Fakat bu gidişle öyle bir sonun olması çok zor gözüküyor.

Peki bu kadar övdük biraz kötü yanlarından bahsedelim. Seri en büyük ve tek kötü yanı istikrarsız olması. Tabi serinin güzel olması tolere etse de uzun aralar sonucu gelmesi seri bittiği zaman yeteri kadar tatmin edecek mi endişesi yaratıyor. Onun dışında direk göze batan bir durum yok.

Kısacası Berserk serisi her şeye rağmen okunması gerekilen kült bir seridir. Hem hikaye hem de görsel olarak size haz yaşatacağının garantisini verebilirim.

Son olarak bu seriyi Tortuga üzerinden okuyabilirsiniz. Hatta zamanında sitenin yazarlarından M.Ali’nin de bu seriyi çevirdiğini söyleyebilirim. Ayrıca Gerekli Şeylerden satın alabilirsiniz, fakat onların çevirisini okumadığım için ve diğer çevirdikleri mangalar gibi küçük basım ise almanızı önermem.

 PUAN: 10/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Updated: 19 Kasım 2018 — 08:35
UÇAN SPAGETTİ © 2018 Sitemizde yer alan içerikleri kaynak belirtmeden paylaşmak yasaktır. Frontier Theme
Scroll Up