Batman: Damned #2 İnceleme

DC’nin yetişkinlere yönelik çıkardığı Black Label etiketli süper kahraman çizgi romanlarının ilki olan Batman: Damned, uzun bir gecikmenin ardından 2. sayısıyla geri döndü. Lafı uzatmadan hemen incelemesine geçiyorum.

İlk sayının incelemesini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Batman: Damned #2
Yazar: Brian Azzarello
Çizer: Lee Bermejo
Yayımcı: DC Black Label

Dikkat! Spoiler içermektedir.

Neler Oluyor?

Joker’in ölümünün üzerine Batman, ikinci sayıda da olayı araştırmaya devam ediyor. Constantine’den aldığı bir ipucu Batman’i, Cavern adında tuhaf bir bara götürüyor ve burada Jason Blood bir rap sanatçısı olarak karşımıza çıkıyor. Jason’ın Joker’in ölümü ile ilgisini öğrenmeye çalışırken şehirde bir patlama meydana geliyor ve her taraf yangın yerine dönüyor. Bir binanın çatısında ise Joker rolünde olan Harley Quinn’i görüyoruz. Anlaşılan Joker’in ölümünün intikamını almaya çalışıyor. Tabii gerçekten öldüyse…

İkinci sayıda olan şeyler de kısaca bunlardı. Gördüğümüz bu olaylardan ziyade beni daha çok düşündüren şey, Bruce’un çocukluğuna dair gördüklerimiz oldu. Karanlık güçlerin Batman üzerindeki oyunu, çocukluk dönemine kadar ulaşmış. Tıpkı ilk sayıda olduğu gibi bu sayıda da Martha ve Thomas sürekli kavga ediyorlar.

Yardımcı karakterlerden Constantine, olayları yine daha karmaşık hale getiriyor. Olan biten şeyler konusunda elinden pek bir şey gelmiyormuş izlenimi bıraktı bende. Deadman ise Batman’e en çok yardım eden karakter. En azından onun aracılığıyla bazı karanlık güçlerin Batman’e karşı planları olduğunu öğrendik. Bu sayıda karşımıza çıkan bir diğer karakter olan Jason Blood ise yüzümde bir gülümseme bıraktı. İki sayfalık rap performansını öyle çok beğendim ki birkaç defa okudum.

Fakat ilk sayının ardından, hele bir ikinci sayı gelsin de bir şeyler anlarız şeklindeki düşünceleri yine hayal kırıklığına uğrattılar. Gidişat gerçekten kafa karıştırıcı ve geriye yalnızca bir sayı kaldı. Nasıl toparlayacaklarını ve bu hikâyenin detaylarını nasıl anlatacaklarını merak ediyorum.

İnceleme

İki sayı geçti ve bize gösterilen şeylerin dışındaki asıl olayı hâlâ öğrenemedik. Birtakım karanlık güçler Batman’e karşı bir oyun oynuyorlar fakat amaçlarının ne olduğunu bilmiyoruz. Gizem yaratmak tabii ki güzel bir şey fakat bu iki sayıda biraz fazla gizemli şey olduğunu düşünüyorum. Böyle düşünme nedenim de bu serinin üç sayılık bir seri olması. Yani geriye sadece final sayısı kaldı.

Serinin anlatıcısı (narrator) olayları bizler için daha da karmaşık bir hale getiriyor. Sadece anlatıcı da değil; Constantine, Etrigan ve Enchantress de işleri karıştıran isimler. Deadman ise bizlere elle tutulur bilgi veren tek karakter.

Batman’in bu seride ruhen sağlam bir yapıda olmadığını güzel bir şekilde yansıtıyorlar. Üstelik çocukluğunun da farklı bir şekilde gösterilmesi bu düşüncemi destekliyor. Çocukluğunda annesine silah doğrultması ve bunun üzerine annesinin söylediği şey üstüne bir söz verilmesi güzeldi.

Göndermeler açısından yine cömert davranılan bir sayıydı. Son sayfalarda Batman ve Harley Quinn arasında geçen mücadelenin sonu, The Killling Joke finaline yapılan güzel bir gönderme olmuş. Aynı şekilde Harley’in “beat one the bat” demesi bir Ramones şarkısına yapılan bir gönderme.

Çizimler: Bu konuda söylenecek fazla bir şey yok. Tıpkı ilk sayıdaki gibi güzel bir iş çıkarmışlar. Yukarıdaki görsel ise sayıdaki en çok hoşuma giden panel oldu. Ayrıca Harley Quinn’in çizimlerini de çok beğendim. Genel olarak klasik Lee Bermejo kalitesinde güzel bir sayı çıkarılmış.

Sonuç

İlk sayıda yaratılan gizem, üstüne katarak devam ediyor. İlk sayıyı okuduysanız zaten merak edip bu sayıyı da okuyacaksınız ve bu sayıdan sonra da tam olarak ne olup bittiğini öğrenmek için üçüncü yani son sayıyı da okuyacaksınız. Dolayısıyla özel olarak bir tavsiyede bulunmama gerek yok. Batman’in gizemli, mistik ve karanlık hikâyesi hız kesmeden devam ediyor.

Not: 7/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 13 Aralık 2018 — 21:11