Batman: Damned #1 İnceleme

Yazar: Brian Azzarello
Çizer: Lee Bermejo
Yayımcı: DC Black Label

DC Comics tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan DC Black Label çizgi romanları, üç sayılık Batman: Damned adlı eserin ilk sayısının bugün çıkmasıyla birlikte siftahını yaptı. Güncel çizgi romanlardan o kadar uzak kalmıştım ki aslında bu eserin bugün çıkacağını dahi bilmiyordum. Türk Çizgi ekibinden Ryu Hayabusa kod adlı yarasa dostunun hatırlatmasıyla birlikte, bugün bu çizgi romanı okumaya karar verdim ve hakkında da üç beş kelam etmek istiyorum.

batman damned cover

İlk olarak söylemek isterim ki çizgi romanın, henüz ilk sayfalarda ustalara selam göndererek başlaması bu inceleme açısından bir sıfır öne geçmesini sağladı. The Dark Knight Returns ve The Killing Jokes adlı eserlerle bağlantılı panelleri görmek beni oldukça mutlu etti. Kalp atış diyagramı TDKR finaline, anlatıcının anımsadığı fıkra ise Öldüren Şaka finalindeki Joker’in anlattığı fıkraya yapılan güzel bir göndermeydi. Sayı boyunca başka göndermelerin de olduğuna eminim fakat hepsini yakalamak için birkaç kez gözden geçirmek gerekiyor.

Spoiler vermeden kısaca konusundan bahsetmek gerekirse, görüldüğü üzere Joker ölmüş. Fakat öldürenin kim olduğu bilinmiyor. Bana kalırsa ölüp ölmediğinden bile emin değiliz. Batman ise bu işin peşine düşüyor fakat olay gecesi başına gelenlerden dolayı bazı şeyleri hatırlayamıyor. Yoksa Joker’i Batman mi öldürdü? John Constantine ve Deadman’in de olaya dahil olmasıyla birlikte bizi çok karanlık ve gizem dolu ve yer yer korku ögeleri serpiştirilmiş harika bir hikaye bekliyor. Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içeriyor.

batman damned 1

Çizgi romanın açılışında Batman’i bir ambulansın arkasında yaralı bir halde görüyoruz. Eser boyunca bize gösterilenler sonunda bizim, Batman’in Joker ile dövüştüğü ve belki de öldürdüğü yönünde bir tahmin yürütmemiz isteniyor. Batman acaba en sonunda Joker’i öldürdü mü? Bu tabii ki düşük bir ihtimal fakat Batman’in bu olayı hatırlayamaması ve bir görgü tanığının, Joker’i öldürenin bir canavar olduğunu söylemesi üzerine olay iyice gizemli bir hal alıyor.

Hikayenin anlatıcı yönünü üstlenen Constantine açıkçası işleri benim için daha karmaşık bir hale getirdi. Deadman ise Batman’e karanlık güçlerin peşinde olduğunu söylüyor ve buradan anlıyoruz ki olay sadece bizim dünyamızla alakalı olmayacak. Üstelik bir de Bruce’un çocukluğunun farklı bir şekilde sunuluyor olması, bu fikri daha da kuvvetlendiriyor. Sadece çocukluğu değil anne babasının birbirlerine karşı davranışları da oldukça farklı. Üstelik ne zaman çocukluğuna dair bir anı hatırlarsa tuhaf görünümlü ürpertici bir genç kız ortaya çıkarak kendisiyle ilginç bir şekilde konuşuyor. Yani psikolojik olarak Batman’in hiç iyi durumda olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca sayı boyunca Alfred’i görmemiş olmamız da durumu iyice garip bir hale getiriyor.

Özetlemek gerekirse ortada ölü(?) bir Joker var. Kimin öldürdüğü bilinmiyor ve Batman’in başı bazı karanlık güçler ile belada gibi görünüyor. Üç sayı sürecek bu çizgi romanın ilk sayısında bizlere açıkçası hikaye hakkında çok fazla konuşulacak detay verdiklerini söyleyemem. Hele ki son sayfayı gördükten sonra gizemin çok fazla olduğunu söyleyebilirim. Üzerinde konuşulacak birçok teori mutlaka olacaktır fakat mesnet noktalarının ilk sayı için zayıf olacağı kanaatindeyim.

batman damned

Çizer koltuğunda oturan Lee Bermejo zaten önceki DC eserleriyle de kendisini kanıtlamış (Lex Luthor: Man of Steel, Joker, Batman: Noel) ve okuyucu tarafından fazlasıyla sevilen bir isim. Bu çizgi romanda da kitabın konusuna ve karanlık atmosferine uygun bir şekilde harika bir iş çıkartmış. Karanlık ve mistik atmosferi kadar, arka plan çizimleri ve özellikle Deadman’in sahnelerindeki çizimleri muhteşem. Bu eser için kesinlikle olması gereken bir isim olduğunu kanıtlıyor.

Sonuç olarak Batman: Damned okuyucuya gizem dolu, karanlık bir atmosfere sahip harika bir korku hikayesi vaat ediyor. Okumanızı mutlaka tavsiye ediyorum. Önümüzdeki sayılarda görüşmek üzere…

Not: 7.5/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 13 Aralık 2018 — 19:01