Batman #46 İnceleme

Yazar: Tom King
Çizer: Tony S. Daniel

Çıtayı tavana çıkarmış olan The Gift hikayesi, Batman 46. sayısında yeni saçmalıklarla devam ediyor. Bu sayılarla birlikte okuduğum tüm çizgi romanlar içerisindeki en kötü paralel evren hikayesine tanıklık ediyorum.

Normal şartlar altında çok zeki olmasa da en azından geçmişi değiştirmemesi gerektiğini bilen ve aslında tek amacı da bu tarz zamandaki istenmeyen değişikleri önlemek olan Time Master Booster Gold’un bir önceki sayıda aptalca bir düğün için vermek istediği aptalca düğün hediyesinin sonucunda oluşan olayların devamını görüyoruz. Gotham’a kaos hakim olmuş bir halde. Ailesine sahip olan Bruce Wayne hariç hemen hemen gördüğümüz herkes bu durumdan dolayı mutsuz.

Önceki sayının üstünden tam bir yıl geçmiş. Neden? Cevabı yok, öylece geçivermiş çünkü Tom King öyle istiyor. Booster Gold yaptığı hatayı düzeltmek için Arkham Asylum’a girerek seri katil Selina Kyle’ı hapisten kaçırır. Selina’ya bir kedi kostümü dikerek giydirir ve Bruce Wayne’in karşısına çıkararak ikilinin birbirine aniden aşık olmasıyla birlikte her şeyi düzelteceğini umarak mansiyona dalar. Fakat olaylar hiç de beklediği gibi olmaz ve bu evrenin Batman’i olan Dick Grayson’ın da olaya dahil olmasıyla birlikte Bruce Wayne’in hayatı bir anda alt üst olur.

batman 46 catwoman

Tom King, Batman yazma konusundaki yeteneksizliğinin kılıfı olarak canımız ciğerimiz Booster Gold’u kullanarak karakteri iyice mahvetmeye ve aptal yerine koymaya devam ediyor. Madem böyle bir paralel evren yarattın, hikaye ne kadar saçma ve berbat olsa da bari şu evreni bir şekilde mantık çerçevesine oturtman lazım. Bu yaratılan evren ile normal evren arasındaki tek fark Batman’in Dick olması ve öldürmekten çekinmemesi. Onun dışında şehirde yine Joker var, kötüler var, kaos devam ediyor. E bunlar normal bildiğimiz evrende de olan şeyler. Burada verilmek istenen mesaj ne? “Bruce Wayne Batman olmazsa işte olacak olan bu.” gibi bir şey mi denilmek isteniyor.

Yıllarca çeşitli usta yazarlar tarafından yaratılan Batman mitolojisini hiçe sayan ve alt üst eden hakaret niteliğinde sayılar bunlar. Yaratılan bu paralel evrende en azından biraz yeni bir şeyler görebilseydik o zaman daha az kötü bir hikaye okuyabilirdik. Ama bu farklılığın önceki sayıda gördüğümüz gibi Hal Jordan’ın Joker etkisiyle kendi kafasına sıkacak olması ve Booster Gold’un da bunu bir tiyatroymuş gibi izlemesi olacaksa, belki bu hali daha iyidir diye düşünmeden de edemiyorum.

Tom King’in diyaloglar konusunda ne kadar kötü olduğunu (en azından Batman serisi için) bu sayıda tekrar hatırlattılar. Booster Gold’un afallamış haldeki konuşmalarını kendisinin bu hikayede bir aptal yerine konulmasına bağlayabiliyorum fakat Selina’nın durumu içler acısı. Miyavlamaktan başka hiçbir şey yapmaması ve Booster Gold’un da kendisini anlayabiliyormuş gibi davranması… Hastane sahnesinde gereksiz diyaloglar ve Dick Grayson’ın da iki kelimeden başka bir şey söylememesi…

Tony Daniel’ın çizimleri yine güzeldi fakat önceki sayıya göre bazı panellerle aceleye getirilmiş gibi his bıraktı üzerimde. Yine de beğendiğimi söyleyebilirim.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Uzun yıllardır Batman takip edip, güncelde ne olup bittiğini mutlaka yakından takip etmem gerek diyorsanız okuyabilirsiniz. Aksi halde kesinlikle uzak durulması gereken inanılmaz derecede kötü bir sayı.

Hikaye: 1/5
Çizim ve Renklendirme: 4/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:21