Batman #45 İnceleme

Yazar: Tom King
Çizer: Tony S. Daniel

Gösteriş meraklısı, yapılmaması gereken şeyleri yaparak kendisini iyi bir yazar sanan, evren içi süreklilik nedir bilmez, karakterlerin sınırları nedir bilmez yazar Tom King, düğün öncesi doldurma hikayelerine devam ediyor. The Gift adlı bu hikayede çok sevdiğim bir karakter olan Booster Gold’u tam bir aptal yerine koyarak, hem karakteri mahvediyor hem de kendisine olan saygımı iyice azaltmaya başlıyor. Vision serisinden dolayı kendisine mainstream olmayan karakterlerde şans verilmesi gerektiğini sürekli savunmuştum ama artık bu sayıda anladım ki Tom King sadece kendi yarattığı karakterleri yazmalı.

Bu sayıda Booster Gold, Batman’e düğün hediyesi vermek için geçmişi değiştirerek anne ve babasının ölmesini engellemiş. Hikayenin konusu bu ve kulağa ne kadar aptalca geldiğini düşününce sinirlenmeden edemiyorum. Booster Gold gibi zamanda yapılabilecek bir değişikliğin doğurabileceği kötü sonuçlarını çok iyi bilen bir Time Master, saçma sapan bir düğün için aptalca bir hediye vermiş. Peki bu ne demek oluyor? Ya Booster Gold gerçekten aptal bir karakter ya da Tom King… karakterlerin sınırlarını önemsemeden yazıyor.

Booster’ın geçmişi değiştirmesiyle birlikte oluşan bu yeni dünyada, Bruce Wayne şımarık ve önemsemez bir insan olarak hayatına devam ediyor. Tim Drake iş hayatına atılmış ve normal ama sıkıcı bir hayat sürüyor. Jason Todd lastikçi olmuş ve Joker çetesini, lastiklerinizi çalmaya çalışınca elektrik şoku vererek öldürmesini sağlayacak lastikler satıyor. Dick Grayson ise Batman olmuş. Fakat nasıl Batman olmuş onu bilmiyoruz. Yani ailesinin ölümünden sonra bir vigilante olsa anlayabilirim ama nasıl Batman oluyor onu anlamadım. Tıpkı Bruce gibi Dick’in de mi penceresinden yarasa girmiş? Tamamen aynı şekle nasıl bürünmüşler? Gerçi tamamen aynı denemezler çünkü Dick, elinde silahlarıyla ve el bombalarıyla ölümcül bir şekilde kötülerle mücadele ediyor. Talia Al Ghul, babasıyla mücadele ederek kendisi için bu dünyada uygun bir erkeğin olmadığını ve soylarının kendisiyle birlikte sona ereceğini söylüyor. Bunun dışında ayrıca biraz gereksiz bir şekilde Hal Jordan’ın Jokerleşmesi sonucunda kendini öldürmesini görüyoruz. Anlaşıldığı üzere şehirde Joker salgını var.

Daha geçtiğimiz haftalarda Action Comics’de Superman’i kendisine yalvarır bir hale getiren, bırakın geçmişi değiştirmeyi geçmişe yolculuk yapmayı bile zoraki bir şekilde kabul eden Booster Gold’un (çünkü olması gereken de bu), bu sayıda sırf düğün hediyesi olsun diye geçmişi değiştirerek kendi elleriyle Batman’e sunması, Tom King’in bu run boyunca yapmış olduğu en saçma sapan hareketlerden birisiydi ve buna Catwoman’ın üç Flash’ı teklemesi de dahil. Umarım ki bu olayın içinde başka bir şeyler vardır ve önümüzdeki sayılarda görürüz, aksi takdirde çok aptalca bir hikaye olacak.

batman 45 booster gold

Peki bu sayının hiç mi iyi yanı yok? Var. Hem de iki tane. Birincisi bu sayıda Catwoman’ı görmüyoruz. İkincisi ise “Booster Gold is the Kite Man of the Justice League.” şakası. Fakat bu şakayı da Booster’ın yaptığı osuruk şakası lekeledi.

Sayının çizimleri tıpkı diğer 44 sayı gibi bu sayıda da en iyi şeydi. Tony Daniel’ın çizimlerinin gerçekten güzel olmasının yanı sıra uzun süredir alıştığımız çizerlerden başka birisini görmek güzel bir hava değişikliği olmuş. Fakat dediğim gibi çizimler bu kadar güzel olsa ne olur, hikaye bu kadar berbat olduktan sonra.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Booster’ın kafasına Polat Alemdar’ın silah dayayıp böyle bir şeyi zorla yaptırmasını göstermedikleri müddetçe hayatım boyunca okuduğum en saçma çizgi romanlar arasında yer alacak olan bu hikayenin giriş sayısını okumanızı asla tavsiye etmiyorum.

Çizerlerin hakkını yememek adına Batman serisinde artık hikaye ve çizimlere iki farklı not vereceğim.

Hikaye: 1/5
Çizim ve Renklendirme: 4/5

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:36