Batman #43 İnceleme

Yazar: Tom King
Çizer/Renklendiren: Mikel Janín, Hugo Petros ve June Chung

“Everyone Loves Ivy” saçmalığı bu sayı ile nihayet sona eriyor. Hikaye diyemiyorum artık çünkü bu hikayeyse, şimdiye kadar okuduklarımız neydi gibisinden bir klişe düşünceye kapılıyor insan. Tom King’in artık kendi sürekliliğini de önemsemeyerek “açılın ulan kral benim” dediği bir sayıydı.

Öncelikle sayıda neler olup bittiğini anlatayım. Ivy’yi kurtarıyorlar. Evet. Bütün dünyayı etkisi altına aldı, haftalar boyunca bir nevi herkesi tutsak etti, bütün süper kahramanların gizli kimliklerine kadar öğrendi ama olsun. Bunların bir önemi yok. Çünkü o Joker-Riddler savaşından dolayı travma geçiren birisi ve bu nedenle de tedavi görmesi lazım. Yani Ivy aslında bu hikayenin kötüsü değil, zavallı kurbanı.

Peki bu durumda Ivy’yi nasıl kurtarmak lazım? Tabii ki harika bir Batman planı ile. Plan ise şu; üç hafta hiçbir şey yapmadan bekleyeceğiz, daha sonra Ivy’ye giderek Johnny adındaki sebze yiyemeyen kişiden bahsedeceğiz ve o da sinirini kaybedecek. Böylelikle Superman aracılığıyla Batman’e öldürücü bir yumruk atacak. Fakat ölümcül olması önemli değil çünkü Ivy zaten Batman’i tekrar canlandıracak ve hastaneye yatıracak. Ve tüm bunların üstüne de Harley Quinn, Batman’in doktoru olacak. Batman ise Harley ve Catwoman’ın yardımları sayesinde Ivy ile konuşarak, sarılarak ve koklaşarak dünyayı serbest bırakmasını sağlayacak.

Harika bir plan değil mi?

batman 43 harley quinn

İşte haftalar süren planın son halkası: Harley ile buluşmak.

I am Suicide ve I am Bane saçmalıklarını okurken Batman’in ne kadar plansız hareket ettiğinden şikayet etmişti herkes. İşte alın size plan o zaman. Şu an geriye dönüp baktığım zaman rahatlıkla diyebilirim ki, o zamanki Batman en mantıklı, en aklı başındaki Batman imiş aslında.

Yine ucuz gaza getirici sahneler görmek isteyen, Batman’in ne demek olduğu hakkında zerre bilgisi olmayan okuyucu kitlesi için yazılmış harika bir sayı. Muhtemelen bu sayıyı okuduktan sonra benim burada yazdıklarıma verebilecekleri tek cevap “Because he is Batman!” olacaktır. Fakat hiçbiri de düşünmez mesela Batman, Harley Quinn’i hastaneden götürmek için camdan atladığı sırada aşağıda nasıl oluyor da bir batmobile bekliyordu? E hani herkes Ivy’nin kontrolü altındaydı, Batman vücuduna bir çip falan taktı da öyle mi yönetiyor artık mağarayı? Böyle bir şey oldu da bizim mi haberimiz yok?

batman 43 harley quinn batman

43 sayı içinde en çok hoşuma giden panel.

Joker-Riddler savaşında Ivy, öldürdüğü kişilerden dolayı suçlu hissettiği için tüm bunları yapmış fakat gereken cevabı da Batman veriyor. O insanları öldüren aslında Riddler’mış. Hem de hiç kan izi ve kurşun yarası olmadan. E peki bu nasıl oluyor? Tom King yerine ben size cevabı vereyim: “Batman okuyucuları zekidir, bunu açıklamama gerek yok.” Hatta cevap muhtemelen sayının içinde saklıdır. Flashback sahnesinde Ridder’ın “He shot the mirror” demesi bu sorunun cevabıdır. Ne alaka diye sormayın, öyle işte. He is Batman.

Batman 43 Riddler

Riddler vurduysa nasıl kurşun izi yoktu? Çünkü “he shot the mirror.”

Acaba Tom King, Batman için denilen İntikam Şövalyesi lakabını yanlış anladı da okuyuculardan mı intikam alıyor? Bu serinin bu kadar kötü olmasına ve buna rağmen de bu saçmalığı gerçekten seven bir kitle olmasına verilebilecek en mantıklı cevap bu bence. Yıllardır süregelen Batman üstünlüğünün intikamını, Batman’i gerçekten sevenlerden alıyor sanırım.

batman 43 catwoman poison ivy

Bu ne yahu? Bize tüm Justice League’i tekmelediği sahneler ver King.

Sayı hakkında daha fazla öfkemi kusmak istemiyorum. Tez zamanda bir yazar değişikliği görmek ve bu harika çizerlerin daha fazla harcandığını görmemek dileğiyle, düğüne hazırlık sayılarında görüşürüz.

Not: 2/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:51