Batman #42 İnceleme

Yazar: Tom King
Çizer/Renklendiren: Mikel Janín & June Chung

Geçtiğimiz sayıda hikayenin giriş kısmının biraz da olsa umut vadettiğini söylemiştim ve acaba sayının gidişatı biraz değişir mi diye umutla yaklaşmıştım. Bu sayıdan sonra çok büyük bir yanılgıya düştüğümü gördüm. Sayıyı yeni okumanın da verdiği gazla şu anda diyebilirim ki bu sayı, okuduğum en kötü Batman çizgi romanıydı.

Ivy’nin Batman ve Catwoman hariç dünyadaki herkesi kontrolü altına almış olmasının üzerinden tamı tamına üç hafta geçmiş. Daha sayının girişinde ilk pot kırılıyor. Üç hafta geçmiş ve Batman ve Catwoman öylece beklemişler göründüğü kadarıyla. Oturup televizyon seyretmek ve yemek yemek dışında tabi. Yine bir akşam yemeği için hamburger yemeye Bat Burgers’a gidiyorlar ve kısacası sayı boyunca Adalet Birliğinin bazı üyeleri ile karşılaşıyorlar.

batman 42_1

Rüzgarın etkisiyle hışırdayan yaprakların sesi, üç haftadır zirvedeki yerini koruyor.

İlk önce Superman’i bir ıslıkla geçici bir süreliğine uzaklaştırıyorlar. Daha sonrasında ise hiçbir şekilde izahı yapılamayacak bir olay gerçekleşiyor. Catwoman, kendilerine doğru koşarak gelen Flash, Wally West ve Kid Flash’ı üç hamle ile etkisiz hale getiriyor. Hayatımda gördüğüm en saçma sapan çizgi roman sahnesi sanırım bu olabilir.

catwoman vs flash

Catwoman vs Barry Allen & Wally West & Wallace West

Bu arada Batman ve Catwoman, herhangi bir sebzeye alerjisi olan ve hiçbir şekilde tüketemeyen Johnny adlı birini arıyorlar. Batman bu aradıkları kişinin Ivy tarafından bir yere kaçırıldığını düşünüyor. Anladığım kadarıyla hikayenin çözülme noktası bu karakter olacak.

Ivy ise boş durmuyor ve Superman ile birlikte Wonder Woman ve Yeşil Fener Jessica Cruz’u da Bat-Cat ikilisinin üstüne gönderiyor ve yakalatıp bir binanın tepesinden baş aşağı sallandırıyor. Batman’in ısrarlı bir şekilde Ivy’nin yaptıklarını sorgulaması, Ivy’i iyice sinirlendiriyor ve bir anlığına fazla öfkeden dolayı kontrolünü kaybederek Superman üzerinden Batman’e öldürücü bir yumruk atmasına neden oluyor.

batman 42_2

Ivy’nin etkisi alındaki Superman.

Yumruğun etkisiyle oldukça kötü bir hale gelen Batman’i daha sonra bir hastanede Harley Quinn’in gözetimi altında görüyoruz. Catwoman’ı ise Ivy’nin yanında olan bitenler hakkında konuşurken görüyoruz. Ivy, kendince dünyaya huzur getirmesinin nedeninin kendisi açından bir temize çıkma olayı olduğunu söylüyor. Yani geçmişte (Joker-Riddler savaşı sırasında) öldürdüğü insanların, yaptığı kötülüklerin karşılığını bu şekilde ödüyor. Berbat bir hikaye olan Joker-Riddler savaşının etkilerini maalesef ki hala görüyoruz.

Sayıda olanları bu şekilde özetleyebiliriz. Peki neleri beğenmedim diye yazmak isterdim fakat neleri beğendiğimi yazarsam daha mantıklı olacaktır. Çünkü sayıda, çizimler hariç beğendiğim hiçbir şey yok. Tamamen bomboş, kötü bir sayı (rezalet kelimesini kullanmak istemiyorum). Her yeni sayı çıktığı zaman artık düzelecektir, çünkü daha fazla kötüleşemez diye düşünürken, yine yanılıyorum. Seri hakkında artık geriye kalan son umudumu da bu sayı ile birlikte tükettim.

Diyaloglar her zamanki gibi kötü. Bu sayıda özellikle bazı sahnelerde “başkası adına utanmak” deyimini fazlasıyla yaşadım. Batman’in karakter dışı yazılmasına artık değinmiyorum bile. Üç hafta geçmiş, üç! Ve Batman hiçbir şey yapmamış. Flashların, Catwoman tarafından etkisiz hale getirilmeleri… Eğer vaktiniz kısıtlıysa bu sayıyı okumak yerine herhangi bir şey okuyun. Eminim ki daha iyidir.

Türkiye’de ne yayınlanırsa yayınlansın satılacağı için fazla bir umudum yok ama en azından Amerika’daki okuyucuların bu dergiyi almayı bırakmasını ve de satışların düşmesini diliyorum. Belki bu şekilde bir yazar değişikliği görebiliriz. Gerçi Amerika’da da durum pek farklı değil sanırım. Batman olduğu müddetçe her türlü satacaktır zaten, satışların yazar değişikliğini getirecek büyüklükte düşmesini beklemek biraz hayalcilik.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Aslında sadece çizimlere baksanız fena bir sayı değil. Çünkü harika çizimleri var. Mikel Janín & June Chung ikilisi yine harika bir iş çıkartmış. Sayıya vereceğim puan normalde bir olacaktı fakat bu ikilinin hakkını da yemek istemiyorum. Bu nedenle;

Not: 1.5/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:58