Batman #41 İnceleme

Yazar: Tom King
Çizer: Mikel Janín

“Everyone loves Ivy” hikayesi 41. sayı ile birlikte başlıyor. Yine tekrar eden diyalogları okuyup duracağız diye beklerken bu sayı, beni biraz olsun şaşırtmayı başardı ve seri boyunca okuyabileceğimiz en güzel hikaye olabilir mi acaba diye düşünmeye sevk etti. Bunun nedenlerini hikayeye kısaca değindikten sonra anlatacağım.

Hikayenin isminden anlayacağınız üzere, herkes Ivy’i seviyor. Bütün dünya, kahramanlar, kötüler, kısaca herkes Ivy’nin zihin kontrolü altına girmiş bir halde. Tabii iki kişi hariç; Batman ve Catwoman. Ivy klasik kötü karakter sloganıyla, yani dünyayı daha iyi bir yer yapma amacıyla herkesi etkisi altına almış bir halde. Batman ile Catwoman’ın ise bu zorlu durumla nasıl başa çıkacağı beni biraz olsun heyecanlandırdı desem yalan olmaz.

Hikayenin güzel olabileceğini düşünmemin nedeni, uzun bir süredir Batman’i böyle zor bir durumda görmüyor oluşumuz. Veya görüyoruz ama hikaye o kadar kötü oluyor ki beklediğimizi bulamıyoruz. Ne kadar ucuz ve de manasız bir hikaye olduğunu anlatmaya kelimelerin kifayetsiz kalacağı Joker-Riddler Savaşı ve de peşine gelen Superfriends adı altında birbirinden anlamsız sayılardan sonra Tom King’in Batman standartlarının biraz üstünde bir sayı görmek ister istemez beni sevindirdi.

batman 41-1

Sayının kötü yanları her zamanki gibi yine var. 20 sayfalık bir sayıda bu kadar az şey anlatmak bence bir Batman dergisinde olmaması gereken bir şey. Batman okuyan okuyucunun doygunluk hissetmesi gerekiyor. 20 sayfa sonunda sonuç olarak sadece hikayenin giriş kısmını görüyoruz. Yazılardan ziyade görsellikle ile Batman dergisini ilerletmeye çalışan King’in, biraz daha detaylı ve açıklayıcı şekilde yazması gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında hikayenin bir kısmında nasıl olduğu anlaşılamayan bir şey oluyor. Ivy’nin zihin kontrolünden kurtulmak için Alfred’i yumruklayan Bruce, Selina ile kendisini de mağarada etkisiz hale getiriyor fakat sonra yatakta kostümlü bir şekilde uyanıyorlar. Bu kısmı anladığını söyleyemem. Ve de Seline ile Bruce etkilenmekten kurtuldu da Alfred nasıl kurtulamadı?

Batgirl and the Birds of Prey serisinde iyilerin tarafında bulunan Ivy’nin, bu hikayenin kötü karakteri olarak karşımıza çıkması bazı hayranlarını da şaşırtmış. Seriyi takip etmediğim için kesin bir yorum yapamıyorum fakat anlaşılan bu sayıda özellikle Ivy’nin Selina ile olan arkadaşlığı göz ardı edilerek sürekliliğin dışına çıkılmış.

Hikaye hakkında söyleyeceğim son şey de, Ivy bütün yeşili kontrolü altına almışken, Swamp Thing’in hiç bahsinin geçmemesi mevzusu. Farklı dergiler olması ve de hikaye gereği göz ardı edilebilir bir şey olsa da, en azından küçük bir açıklama görmek isterdim. Sonraki sayılarda göreceğimizi umut ediyorum.

Mikel Janin harika bir çizer. Kesinlikle favorilerimden birisi ve bu sayıda da yine harikalar yaratmış. Ivy’i harika çizmiş. Tek sayfalık bir Ivy portresi var ki çerçeveletip duvara bile asılabilir.

batman 41-2

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Genel olarak bakıldığı zaman ortalamanın üstünde bir sayı olduğunu söyleyebilirim fakat seri boyunca o kadar çok kötü sayı var ki bu sayının öne çıkmasında bu etkenin de olduğunu belirtmek lazım. Hikayenin gidişatı açısından biraz umutlu olduğum için ve de Mikel Janin’e olan hayranlığımdan dolayı sayının notunu verirken biraz eli açık davrandığımı da belirteyim.

Not: 3/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 15:00