Batman #40 İnceleme

Yazar: Tom King
Çizer: Joëlle Jones
Yayımcı: DC Comics

Hiçbir şeyin olmadığı bir hikayenin daha sonuna geldik nihayet. Super Friends, 40. sayı ile birlikte sona eriyor.

Batman ile Wonder Woman öpüşecek mi de kalmıştık en son ve sonuç olarak öpüşmüyorlar. Hikayenin özeti bu.

Şimdi gelelim sayının kötü yanlarına ve tek iyi yanı olan çizimlere. Tıpkı son hikayelerde olduğu gibi bu hikayede de hiçbir şey olmadı gerçekten. Hadi Superman’li sayılar Batman komedisi okumak isteyenler için belki biraz iyi olabilirdi ama hikayenin Wonder Woman ile olan kısmı kesinlikle vasatın altında. Bu son iki sayıda biz ne öğrendik? Bize ne anlatılmak istendi? Acaba Bruce’un, Selina’yı aldatma eşiği nedir, olabilir mi? Aklıma gelen tek soru bu çünkü. Batman-Catwoman veya Batman-Wonder Woman ilişkileri üzerine kayda değer tek bir şey bile yok. E hadi bunlar hakkında yeteri kadar bir şey vermedin bize, bari The Gentle Man’e dair bir şeyler anlat. Karakterin yaşadığı özlemi, dramı bize daha iyi hissettir. Karısı ile buluşmasını daha özel kıl.

Biraz serzeniş gibi oldu ama maalesef durum böyle. Ne bizim karakterler üzerinden ne de Gentle Man üzerinden güçlü bir hikaye anlatılmadı bu son iki sayıda. Seri zaten 40 sayı oldu hala karın doyuracak seviyeye gelmedi. O zaman neden hala okuyorsun diye merak ediyorsanız nedenini söyleyeyim. Herkes gibi Batman benim de favori karakterlerimden birisi, bu nedenle de yaşadığı olaylardan geri kalmamak için okumaya devam ediyorum. Ve de çok beğendiğim çizerlerin bu seriyi çiziyor olması da diğer bir etken.

Sayıda çizimlerden başka sevdiğim bir şey daha oldu. Bıktırma noktasını çoktan geçmiş olan “Bat-Cat” diyaloğunu bu sayıda görmedik. Bunun dışında diyaloglar genel itibariyle yine iyi yazılmamıştı.

batman 40

Tom King’in yazım stilinin sevmediğim bir yanı da bu tarz çift sayfaları çok boş yere harcıyor olması. Zaten fazla yazmıyorsun, hikayeyi görsellik ile anlatma peşindesin de bari şu güzelim çift sayfalara biraz daha anlamlı hale getir. İleride ben bu seriyi düşündüğüm zaman, vay be şöyle de bir çizim vardı, Batman şunu demişti ne güzel sahneydi diye hatırlayayım. King’in taktiği hep aynı; çift sayfayı döşe, üstüne tek bir kelime yaz, ver baskıya gitsin.

Joëlle Jones gerçekten muhteşem bir çizer. Lady Killer ile birlikte kendisini tanıdığım zamandan beri nerede görsem şıp diye tanırım kendisini. Neden bilmiyorum ama özellikle de Catwoman’ı çok iyi çizdiğini düşünüyorum.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Sonuç itibari ile;

  • Joëlle Jones’un harika çizimlerini kaçırmak istemiyorsanız,
  • Bat-Cat diyaloğunun olmadığı bir sayı okumak istiyorsanız,
  • Ve de Tom King standartlarına göre okuması daha uzun süren bir sayı okumak istiyorsanız (yaklaşık beş dakika), o halde bu sayıya şans verebilirsiniz.

Not: 2/5

batman 40-2

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 15:10