Bakmaya Değer mi: Goblin Slayer

Uzun zaman sonra bir seri Berserk serisine benzetilmesiyle ilgimi çekti. Ayrıca animesinin çıkmasıyla birlikte insanların yaptığı hype da etkili oldu diyebilirim. Peki Goblin Slayer gerçekten bakmaya değer bir seri mi yoksa hype rüzgarından mı ibaret? Animesinin ilk 3 bölümünü izledikten ve de mangasında güncele geldikten sonra bu soruya sizler için cevap veriyoruz.

Goblin Slayer insanların nasıl hype çılgınlığına kapıldıklarına dair en iyi örneklerden birisi. Böyle düşünmemde benim Berserk gibi bir seri beklemem de etkili olmuş olabilir fakat daha ilk bölümde tecavüz gibi aşırı çarpıcı bir olayı kullanım şeklinden dolayı, serinin az çok ne amaçla yapıldığını anlıyoruz. Ve bu olaylar sürekli seri içinde tekrarlanıyor. Yani savaş esnasında direkt olarak bir kadını soyup tecavüz etmeye çalışan goblinler ne kadar mantıklı bilemiyorum.

Dediğim gibi bunlar benim beklentim ile ilgili sorunlar fakat serinin kendi içinde de büyük sorunlar bulunuyor. Bunların başında da özgün olamaması geliyor. Fantastik ögelerin eklenmesi bir seriyi özgün yapmadığı gibi ilgi çekicide kılmaz. Yazarın kendisinden de bir şey eklemesi gerekir. Zaten daha önce denenmiş ve genel kitlenin sevdiği dinamikleri eklemek, temeli zayıf ve klişe olan bir evrene neden oluyor.

Bu durumu karakterlerde de görüyoruz. Karakterler tek boyutlu ve bir çok seriden esinlenilmiş. Yan karakterler için bu durum pek önemli olmasa da ana karakterin ve ona yakın karakterlerin özensiz ve klişe olmaları büyük bir eksi. Özellikle kadın karakterlerin birçoğu ana karaktere aşık olmak için ve de fan service amacıyla var olan karakterler. Ana karakter biraz ilgi çekici fakat diğer karakterlerin iyi olmamasından etkileniyor. Grup dinamiği goblin ile olan savaşlarda keyifli olsa da karakterler arası ilişki çok sıradan ve klişe diyaloglardan ibaret.

Bunların yanı sıra konusu için aslında idare eder diyebiliriz. Fakat yine de derinliği veya ilgi çekici bir yanı olmayan bir hikâyeye sahip. Bir sonraki bölüm ya tahmin ettiğiniz çıkıyor ya da tahmin etmeye gerek bile duymuyorsunuz. Hikâyenin vurucu anlarını ise zayıf buldum. Bunun başlıca nedenini yukarıda zaten belirttim. Böyle kötü olayların insanı etkilemesi gerekirken kullanım şekli yüzünden tiksindim. Ve bu olaylar kendini yer yer tekrar ediyor. Özellikle kadın karakterler üzerindeki bu vurucu anların çoğunda ya bir çıplaklık ya tecavüz olayı var. Böyle olunca hem seri kendisini tekrarlıyor hem de insan karakterler tek boyutlu kaldığı için bağlanamıyor. Bu durumun da pek değişeceğini düşünmüyorum.

İşin özü Goblin Slayer ne çok kötü ne de insanların övdüğü kadar iyi bir seri. Fakat karşılaştırılması yapıldığı Berserk kadar hiç değil. Boş zamanım çok ve kafamı yormayacak, iyi çizimlere sahip bir seri takip etmek istiyorum derseniz; Goblin Slayer’ın animesi ve mangası tam size göre.

PUAN: 6/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 25 Ocak 2019 — 20:08