Arkadaşım Şeytan – Kara Mizahlı, Gerçeküstücü ve Müzikal

Türk sineması gerçek bir hazine. Günümüz filmlerinin bir kısmının aksine içinde bir doğallık ve cesaret yatıyor. O filmlerden bir tanesi de Atıf Yılmaz’dan Arkadaşım Şeytan…

ca5b3c304b80a98d6f630ed240bb6c41

Kara mizah ve gerçeküstücülüğün  en iyi örneklerinden biri olan Arkadaşım Şeytan; başarılı bir müzisyen olmak isteyen Fatih (Mazhar Alanson), şöhret karşılığında Şeytana (Ali Poyrazoğlu) ruhunu satmayı kabul etmesi sonucunda ikilinin başından geçenleri anlatmakta.

Filmin konusu kısaca bu. Zaten konusundan öte anlatmak istedikleri ve anlatma biçimi filmi özel yapıyor. İnsan ruhunun yerini güç isteğinin aldığını ve bunun için şeytana ruhunu satan insanlar üzerinden bir usta çırak ilişkisi kurup, şeytana pabucunu ters giydiren insanların ustasını geçerek şeytanlaştığını ve şeytanın ise yavaş yavaş insanlaştığını görüyoruz. Fatih ise bu insanlardan biraz farklı diyebiliriz. Halihazırda  yetenekli olması ve aslında şöhretten daha çok umursanmak istemesi onu diğerlerinden farklı kılıyor. Artık pek ilginç ruhun kalmadığını söyleyen şeytanı da çeken şey bu olsa gerek. Belkide ruhları yumurtaya hapsetmesi bu yüzdendir. İçinde yaşam olduğu kadar çürümeye müsait olması.

Oyunculuk hakkında yorum yapacak olursam Ali Poyrazoğlu dışındaki oyunculukları ortalama olarak görüyorum. Ali Poyrazoğlu’nun doğal oyunculuğu, şeytanın karakter gelişimini çok iyi oynamış. Filmi enteresan kılan diğer bir etmen ise yarı müzikal olması. Sonuçta Mazhar Alanson gibi biri varken her açıdan kullanmamak olmaz.

Çekim teknikleri ve efektleri hakkında konuşmaya pek gerek yok, sonuçta 1988 yapımı bir film. Fakat şeytan ve tanrı hakkında cesurca konuşabilmelerini takdir etmek gerek. Günümüz bir filminde şeytanın tanrıdan daha fazla ruh toplarsa onun yerine geçeceğini söylemiş olduğunu bir düşünün. Gerçi günümüzde artık Youtube videosu çeken kişilerin bile sinema filmi çektiğini ve insanların onlara verdiği değeri düşününce iç çekmekten öteye gidemiyorum.

Son olarak belki en iyi Türk filmi değil, bir çok eksiği olabilir ama kesinlikle en farklı işlerinden bir tanesi. filmi izlerken eminim Fatih ve Şeytan arasındaki dostluk içinize bir mutluluk verecektir. Bu yüzden kesinlik bir göz atın.

Not: 7/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:59