Action Comics #1000 İnceleme

action comics 1000 jock

Kahramanların en hası Superman’in, 80. yılı kutlu olsun!

Dile kolay tam 80 sene oldu ve Action Comics 1000. sayısına ulaştı. 1000. sayıya özel olarak yazılan bu eser, Superman’in tarihini kutlama niteliğinde kısa kısa hikayelerden oluşan ve benim de kesinlikle kütüphaneme katacağım bir çizgi roman olmuş.

İçindeki hikayelerin mantıken Superman’in 80 yıllık tarihine bir saygı duruşu niteliğinde olacağını bildiğimiz için, olağanüstü bir kurgu beklentisi olmadan bir kutlama yapar gibi okudum ve oldukça da eğlendiğimi söyleyebilirim. Bir tık daha iyi olabilir miydi? Evet. Fakat buradan içinde kötü hikayeler olduğu manası çıkmasın. Gereksiz bulduğum bir tanesi hariç hikayelerin hepsi güzel.

Hepsi güzel olmasına güzel fakat içlerinden bazılarını diğerlerine nazaran daha fazla sevdim. En sevdiğim dört tanesi şunlar:

  • An Enemy Within – Yazar: Marv Wolfman
  • The Car – Yazarlar: Geoff Johns ve Richard Donner
  • Of Tomorrow – Yazar: Tom King
  • Faster Than a Speeding Bullet – Yazar: Brad Meltzer

Neredeyse her hikayede çok güzel detaylar vardı. Örneğin “The Car” hikayesinde, Butch’ın Superman’i gördüğü sahnenin “O bir kuş! Hayır o bir uçak! Hayır hayır o Superman!” sözüne uygun bir şekilde resmedilmesi benim çok hoşuma gitti.

action comics 1000 the car

Bunun dışında bir iki hikayede Superman’in insanlığı etkilemesi kadar aslında Superman’in de insanlardan etkilenmesi gösteriliyor. Bunu en açık bir şekilde gösterdikleri “An Enemy Within” hikayesi de bu nedenle benim en beğendiklerimden birisi oldu.

action comics 1000 an enemy within

Of Tomorrow hikayesini, DC Comics geçtiğimiz haftalarda yayımlamıştı ve o zaman okuduğum bir hikayeydi. Bu sayı içinde tekrar okuyunca önceki hikayelerin etkisiyle birlikte daha fazla sevdim. Rezalet bir Batman yazarı olan Tom King, güzel bir Superman hikayesi sunmuş bizlere.

Faster Than a Speeding Bullet ise Superman’in, içinde bulunduğu durumun imkansızlığına rağmen yapması gereken şeyi yapmasından ve olayın beklemediğim bir şekilde sonuçlanmasından dolayı çok hoşuma gitti. Bu hikayedeki karakterin Batman şakası ise oldukça komikti.

Listeme almamış olsam da Louise Simonson’un Five Minutes ile Paul Dini’nin Actionland! hikayeleri de bunlardan sonra en çok sevdiklerimdi. Yazının başında dediğim gibi bu sayıda kötü bir hikaye olduğunu düşünmüyorum. Yukarıdaki listeye dört tanesini yazma sebebim, o hikayelerin beni en çok etkileyen hikayeler olması.

Tüm bu hikayeler dışında -bu sayı için- gereksiz bulduğum bir hikaye vardı. O da 11. ve son hikaye olan Bendis‘in Man of Steel serisine giriş niteliğinde olan “The Truth” hikayesiydi. Bunu keşke bu sayıya koymasalardı diye geçirdim içimden açıkçası. Genel temaya uygun olmadığı için gereksiz buldum. Ve de Bendis’in gelir gelmez yeni bir karakter yaratmış olması ve bu karakterin de söylediklerinin doğru olduğunu kabul edersek Superman’in kökeni ile büyük bir alakası olmasını, Superman ve Bendis’in geleceği için biraz riskli buldum. Bendis’in bu girişiminin nasıl sonuçlar doğuracağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Bu hikayede beğendiğim tek şey “kırmızı don” ile alakalı diyaloglardı.

Action Comics 1000. sayısı ile alakalı söyleyeceklerim bunlar. Aslında kısa bir yazı yazıp geçmeyi düşünüyordum fakat laf lafı açınca haftalık incelemeler içinde vermek yerine ayrı bir şekilde yayımlamayı uygun buldum.

1000. sayının, Superman’in tarihini, dost ve düşmanlarını, Superman’in insanlar için ne anlama geldiğini ve insanlıkla ilişkisini ve etkileşimini başarılı bir şekilde anlatan güzel bir sayı olduğunu düşünüyorum. Okurken yer yer eğlendiren ve duygusal anlar yaşatan, çizgi romanlar ile en ufak bir alakanız yoksa dahi okumanız gereken bir eser.

action comics 1000 superman

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 17 Kasım 2018 — 03:22